بوی خوش بهار نارنج

سالروز میلاد امام علی ( ع) گرامی و تولدش مبارک
نویسنده : پدر خوب ( باقر طالبی دارابی ) - ساعت ٩:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٢/٢٢
 

امام اول شیعیان است و خلیفه چهارم مسلمانان جهان. تولدش بنابر مستندات تاریخی در خانه کعبه بود و مرگش که شهادت در راه خدا بود نیز در مسجد، خانه خدا. علی پدر فقیران و رنج دیدگان بود. یادش گرامی و راهش پر رهرو باد.

به بهانه تولدش روز مرد و پدر نامگذاری شد. پدرم را چند سالی است در کنارم ندارم. به واقع مفهوم دیدار به قیامت را حس میکنم. پدرم روحانی ساده و روضه خوان محافل مذهبی بود. آخوند زادگی ام را در سادگی و سحر خیزی پدرم معنا می‌کنم. خدایش بیامرزد. هر وقت دلتنگش می‌شوم به کنار مادر پیرم میروم که از نظر من اندیشیدن و خدمت به زندگان بیش از خاطره گویی و خاطره خوانی مردگان صواب است و با ثواب. مادر سالخورده ام  همیشه این شعر را زمزمه می کند:

یا علی یا علی مرا دریاب / من فرو مانده ام در این گرداب. 

یا علی!  به اذن خدا  مادرم را دریاب . امین

پدر دیگرم یعنی پدر خانم من نیز یک روحانی پر تلاش بود که برای پرهیز از مصرف سهم امام و بیت المال روی زمینهای کشاورزی خود کار می‌کرد و مدتها نیز با دفتر ازدواج پیوندها را رقم میزد. روزی بهش گفتم مجوز طلاق را هم میگرفتی گفت من دوست دارم پیوند برقرار کنم. از جدایی سخن نگو. امروز که آمار طلاق اوج گرفت یاد این سخن بسیار مهم است. اما او  عمری با سختی زندگی کرد. خدایش بیامرزد. 

نکته آخر آنکه من پدر دو فرزند و همسر یک زن هستم. اسم « پدر خوب» را برای این وبلاگ بر گزیدم تا هر روز بخودم بقبولانم که باید پدر خوب باشم. تلاشم را می کنم که پدر خوب باشم و همسر خوب نیز. اما انسانها خطا هم می‌کنند و من هم انسانم . مهم این است که همه در مسیر خوب بودن گام برداریم و به خوب بودن فکر کنیم. اما این معنایش این نیست که همیشه خوب عمل می کنیم. 

همسر بودن کار دشواری نخواهد بود اگر درک متقابل و تعامل و همدلی وجود داشته باشد. زندگی زاییده عشق است و بقای آن به عشق و پایان آن نیز به عشق. اما عشق همیشه کارساز ترین حس نیست. زندگی یعنی کنار هم آمدن دو سلیقه ی زنانه و مردانه و اگر اندکی همدلی نباشد، تضاد فزونی می‌یابد. اگر مرد سالارانه باشد می‌پاشد و اگر زن سالارانه باشد، می‌ترکد. تعادل زنانگی و مردانگی در این فضای مشترک، بهترین الگوی زیست مسالمت آمیز خانوادگی است. ینگ یانگ زندگی، زن و مرد هستند که دایره‌ی در هم تنیده ی زندگی را شکل می‌دهند . باید احترام متقابل و تعامل و درک متقابل باشد. کفو بودن زن و شوهر یعنی داشتن درک متقابل. خدایا ما را به درک متقابل پیشتر در زندگی‌های مشترکمان رهنمون شو. 

در پایان با تمام وجودم می گویم پدر خیلی دلم برایت تنگ شد.

خدایا من را و پدر و مادرم را و همه ایمان آوردگان را بیامرز. امین