بوی خوش بهار نارنج

جناح بندی جدید: عاقلان و دیوانگان !
نویسنده : پدر خوب ( باقر طالبی دارابی ) - ساعت ٧:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۳/٩
 

به نظر می رسد و چنانچه برخی اهل تجارب و فکر و اندیشه و دلسوزی گفته‌اند، در شرایط کنونی کشور و منطقه و جهان باید به جای سخن گفتن از چپ و راست و اصلاح طلب و اصول گرا، ملی گرا و جهان وطن باور، به فکر سامان دهی همه اینها در گروه عاقلان بود. این گروه در پی آن باشد که سنگی را که دیوانه ای در چاه انداخت را  بیرون آورند. چونکه در واقع سنگ نیست که در چاه انداخته شد منافع ملی و اینده کشور است. در مقابل کسانی که هنوز فکر می کند آن سنگ باید در چاه بماند دیوانگانی اند که بدون تامل و دلسوزی  بر بالای چاه شادی می کنند. ما حق نداریم نه دیوانگان را تحقیر و طرد کنیم و نه البته اجازه دهیم که امور اداره زندگی جمعی را دست بگیرند یا در دست داشته باشند. دیوانه بیمار است و بیماری تیمار می‌خواهد نه تیمساری. 

اصلاح اقتصادی و ترمیم روابط خارجی مهمترین اولویت‌های کشور است که بسیار آسیب دیده است. عاقلان قوم باید به فکر باشند که مبادا زندگی جمعی و حیات دینی و اسلامی ما در مناسبات داخلی و بین المللی در خطر حوادثی قرار بگیرد  که در کشورهایی مانند مصر و تونس و لیبی و سوریه و یمن رخ داد که مثلا « بهار عربی» را تجربه کرده اند. چه زود دیوانگی کردند و بهار را به خزان تبدیل. 

انقلاب ایران و نوع حکومتی که از دل آن بیرون آمد ، اگر چه در کل نارسایی هایی دارد و قابل اغماض هم نیست اما در عین حال ظرفیت آن برای نهادینه کردن آزادی نه به عنوان « بت» که به عنوان « تجلی ذات آزاد انسان » بسیار بالاست. مشروط بر آنکه عاقلان اندکی نسبت به دیوانگان حساس باشند. 

اقتصاد و فرهنگ و مدیریت مبتنی بر روح مسوولیت پذیر ایرانی- شیعی می‌تواند راه مناسبی برای برون رفت از مخمصه باشد بشرطی که اخلاق مسوولیت داشته باشیم . عقل و تدبیر را به توصیه بزرگان دین ما ، ائمه‌هدی ، سر لوحه قرار دهیم. آن بزرگان پر قدر و ارج ما فرمودند: 

المومن کیّس (مومن زیرک است)

کیاست( زیرکی)  در اقتصاد و فرهنگ و سیاست یعنی عقل و برنامه ریزی دقیق و همراه با شناخت شرایط موجود و سامان دهی نیروهای انسانی بر اساس این راهبرد. 

در کنار شعار یا ایها المسلمون اتحدوا اتحدوا باید این را نیز فریاد کرد که :

یا ایها العقلا انتبهوا انتبهوا . 

Oh you , intellectuals , please mind the danger!