بوی خوش بهار نارنج

در سایه سار زبیا ترین روح پرستنده
نویسنده : پدر خوب ( باقر طالبی دارابی ) - ساعت ٩:۳٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱٦
 

« زیبا ترین روح پرستنده» نامی است که مرحوم دکتر شریعتی برای اما سجّاد (ع) بکار می برد. زادروز آن بزرگوار را با یاد آوری  صحیفه ی سجادیه، رساله الحقوق و دعای ابوحمزه ی آن حضرت گرامی می داریم. نیاش ذات تعبد و دینداری و معنویت گرایی است. انسان بی دعا و نیاش ، کسی است که احساس مسوولیت ندارد. دعا کردن یکی از شاخص های روحیه احساس مسوولیت است. احساس مسوولیت در باره خود و دیگران. احساس مسوولیت در قبال حق الله و حق الناس. از همین روی هست که مراقبه و محاسبه نفس معنای جدی می یابد. اگر کسی اینها را انجام دهد ولی باز به دیگران تعدّی و ظلم و تجاوز روا دارد و حقوق دیگران را نادیده بگیرد، در واقع احساس مسوولیت دارد اما در گویی فقط در باره خودش و جایگاه و موقعیت خودش. اگر امام سجّاد (ع) زیباترین روح پرستنده است از این همین جهت است که نیاش او سر شار از احساس مسولیت ناب نسبت به خود، خدا، خلق و حتی طبیعت است.

مداحان و برخی واعظان می گفتند وقتی به بقیع می روید، غربت ائمه ی بقیع را حس می کنید. وقتی چند سال پیش مشتاقانه بعد از نماز صبح در مسجد النبی در مدینه ی منوره درهای بقیع گشوده شد، همه ایرانیانی که که به گفته ی روحانی کاروان و مداحان در « بین الحرمین» ، همان خیابانی که میان قبرستان بقیع و حریم حرم پیامبر اکرم (ص) واقع است، جمع شده بودند، به سرعت وارد قبرستان شدند. من نیز وارد شدم و وقتی چشمم برای بار آور به قبرهای ائمه بقیع( امام حسن، امام سجاد ،امام باقر، امام صادق علیهم السلام افتاد، نه تنها احساس غربت آنها به من دست نداد، بلکه احساس کردم، واقعی ترین رابطه را با قبور شریف آنها دارم. چقدر دلم می خواست بروم جلوتر و بنشینم و دست بر قبور مطهر بذارم و فاتحه ای بخوانم که سفارش خود آن بزرگواران است. احساس می کردم، همان قبری است که قرنها پیش بدست خود همین ائمه برای آن دیگری بر روی پیکر آنکه به شهادت رسیده است، ریخته شده است. احساس کردم همان خاکی است امام حسین ع با دست های خویش بر پیکر برادرش امام حسن ریخت ، احساس کردم همام خاکی است که فرزندان امام سجاد از جمله امام باقر ( ع) بر پیکر پدر ریختند.... این بود که نه تنها احساس غربت نکردم، که احساسی بسیار جالب تر داشتم. اما مگر می شود به این زایرانی که به آنها یاد دادیم خاک بقیع شفا است، اجازه داد به این قبور ناب و دست نخورده نزدیک شوند؟ ظرف کمتر از ده دقیقه تمام این قبور به چاله هایی تبدیل تبدیل می شود!

زادروز زیبا ترین روح پرستنده که دعای او حاکی از احساس مسوولیت جدی در قبال همه امور است، مبارک باد. از این روی است که زیباترین روح پرستنده است و چه تعبیر زیبایی!