رمضان کریم

ماه مبارک رمضان، بهار عبادت، فرا می رسد. این بهار را قدر بدانیم اگر چه 11 ماه عادت به خوردن کار را برای دهن بستن در این ماه سخت می کند . تعبّد را گوهر دین می خوانند و هر چه متعبد تر را دیندار تر!

در میان کشورهای عربی این ماه معروف است به « رمضان کریم» و چه نام دلنشینی است. در ایران معمولا از آن به « رمضان» ، « ماه مبارک» و « ماه رمضان » یاد می کنند. البته در چند سال اخیر در رسانه های ما نیز از رمضان کریم سخن به میان می آید.

در تمام کشورهای اسلامی از برنامه های خاص این ماه ، « سریال های رمضان » است. در رسانه های ایران نیز چنین سریال های هر سال پخش می شود که معمولا مضمونی دینی و اخلاقی دارند. دیدن دست کم یکی از این سریال ها در دستور کار تعداد قابل توجهی از مردم است.

شب های رمضان ، شب های بیداری است. عده ای به عبادت و عده ای به درس و عده ای نیز به کارهای شبانه . روزهای رمضان ، روزهای استراحت است. اما باید توجه داشته باشیم که درصد کمی از مردم چنین برنامه ای دارند. همین چند روز قبل در روستای محل تولدم کسی از من پرسید : فصل درو شالی است و خیلی از دروگران روزه نمی گیرند آیا پخت غذا برای آنها برای من اشکال شرعی ندارد؟!

راستی کتب علیکم الصیام کما کتب علی الذین من قبلکم را می شود با این دعای آیات آخر سوره بقره جمع کرد که ربنا و تحمل علینا اصرا کما حملته علی اللذین من قبلنا؟

به نظر می رسد که پاسخ منفی باشد. چون ظاهرا ماه رمضان نه که اصر نیست  بلکه رحمت است و آنچه از تعالیم بزرگان و دعاهای مربوطه بر می اید رمضان و روزه آن از مصادیق اصر نیست که بخواهیم دعا کنیم که خدا وند بر ما تحمیل نکند!

به هر حال و با هر حس و حالی که باشید، رمضان از راه رسید و روزهای سخت حدود 18 ساعته تابستان باید دهان ببندید از نوشیدنی و خوردنی.

کوچیک که بودیم برای حس و حال دم افطار هم که می شد، روزه را با هر زحمتی نگه می داشتیم. حالا حس و حال دم افطار خیلیییییییی قشنگه، تجربه دینی ناب، چه اشکالی داره 17 ساعت برای نیم ساعت حس و حال خوش ، ریاضت بکشیم. این هم یک مدل توجیه!!!

سحرهای رمضان ما را فراموش نکنید

التماس دعا

/ 2 نظر / 5 بازدید
میرزاآقازاده

با سلام و احترام؛ رمضان کریم . . . را به شما و خانواده ی محترمتان تبریک عرض میکنم. امیدوارم از این ماه به خوبی بهره مند گردیم و توشه برگیریم برای روزهای سختی که در انتظارمان است . . . ماه رمضان، ماه رحمت و مغفرت است، میهمانی خداست، همین هجا و دقیق شدن در این عبارت «میهانی خدا» خودش کلی آدم را سرشار از حس خوب میکند. اینکه خدا هنوز هم که هنوز است، مثل سابق، برخلاف دوری و نزدیکی ما، ما را دوست دارد و بلکه می پذیرد و به میهمانی عظیم خود دعوت می کند. وقتی وارد ماه رمضان می شوم دلم نمی خواد به پایان برسد . . . همه اش به خاطر میزبان کریم و مهربان است . . التماس دعا.

احمد

هوا چقدر خوب و دونفره ست ! من هستم و خدا . . . خدایا قرار ده روزه ام را در این ماه روزه روزه داران واقعى و شب زنده داری ام را نیز مانند شب زنده داران و بیدارم کن در آن از خواب بی خبران و گناهم را بر من ببخش اى معبود جهانیان و درگذر از من اى درگذرنده از گناهکاران . . .