اخلاق عاشقانه و اخلاق زاهدانه

اربعین شاه مظلومان حسین است؛ این روز را گرامی می دارم و به همه آزادگان دنیا تسلیت عرض می کنم.


اخلاق عاشقانه هم زائیده عشق است و هم زاینده عشق. در مقابل اخلاق زاهدانه  هم از مبنای خوف سرچشمه می گیرد و هم آدمی را هر لحظه به سوی ترسی عمیق تر و گسترده تر رهنمون می شود. تقدم اخلاق عاشقانه بر اخلاق زاهدانه یعنی تقدم امید بر ترس، تقدم رجاء محبت آفرین بر خوف تقوی افرین، برتری محبت ورزی  بر پرهیزگاری .( دانش اخلاق اسلامی، مظاهری، ص 59 ) .

 هر زمان و هر کجا باید یک مصلح اخلاقی شجاع باشید.

 یک یرداشت اخلاقی از جمله یا شعار معروف کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا در واقع تکیه بر نقش زمان و مکان  و محتوا در سبک زندگی اخلاقی ماست.  زمانی به  نام عاشورا که در آن روز  اخلاق عشق بر اخلاق زاهدانه غلبه کرد و مکانی به نام کربلا که مواجهه اخلاق عشق و اخلاق زاهدانه رخ داد. تداوم این دو زمان و مکان و احساس اینکه ما هر روز و هر مکان مان عاشورا و کربلایی دیگر است یعنی ای انسانها حسین در زمان و مکانی به نام عاشورا و کربلا  با مقدم داشتن اخلاق عاشقانه بر اخلاق زاهدانه تلاش کرد در مقابل ظلم، نادیده گرفته شدن کرامت انسان، فساد و کجروی دینی که حتا ناشی از مدلی از اخلاق زاهدانه بود، مبارزه ای آشکار کند، پس شما نیز صرف نظر از اینکه پیرو او باشید یا نباشید، این را الگوی زیست خود قرار دهید.

آنچه در این روز ، چهلمین روز شهادت آن حضرت در کربلا مورد توجه همه ما باید باشد ، این نکته اخلاقی است که هر روزمان را به نیت مبارزه با ظلم و تلاش برای حفظ کرامت انسان شروع کنیم و هر مکانی که زندگی می کنیم، همانجا را کربلا یا محل مواجهه  تقوای ستیز  عاشقانه با تقوای گریز  زاهدانه قرار دهیم و دینداری عاشقانه نوع دوستانه  را بر دینداری زاهدانه گوشه گیرانه ترجیح دهیم.

در سبک زندگی اخلاقی ما شیعیان «انسان یا برادر دینی ماست یا مثل ما انسان است » و در هر دو صورت حفظ کرامت او لازم است . بر اساس دریافت اخلاقی ما از کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا ، تلاش و مبارزه برای اصلاح امور انسانها و ترجیح تقوای عشق بر تقوای پرهیز ، پیام ماندگار کربلاست. نه ظلم به کسی کردن و نه زیر بار ظلم رفتن پیام و مرام حسین است.

خداوندا در دنیا زیارت امام حسین ع  و در آخرت شفاعت آن حضرت را نصیب ما بکن. آمین

/ 3 نظر / 37 بازدید
سید علی اصغر شفیعی

سلام من هم اربعین شهادت سالار شهیدان آقاامام حسین ع را تعزیت عرض می نمایم واحساسم را با سرشت زیبایی های خانم حضرت زینب س عرفان خانم حضرت سکینه س غنی می نمایم. از مطالب بسیار آموزنده شما بهره بردم اخلاق عاشقانه واخلاق زاهدانه برای فرد است ؟ آیا اخلاق خارج از دو مولفه هم داریم ؟ همه کسانی که اخلاق زاهدانه دارند رویکرد منفی براساس تاریخ که نمونه آوردید ،دارند؟ اخلاق زاهدانه که ملموس ومتجلی است از فرایند اخلاق عاشقانه است ؟

احمد

سلام ، بسیار تعبیر قشنگی از زندگی عاشورایی داشتید . گر گريزد عاشق از زاهد عجب نبود، که نيست الفتي با يکدگر ديوانه و فرزانه را

دارابکلا در قله بصیرت

با سلام ممنون از بصیرت دهی حضرت عالی در فضای مجازی دارابکلا باعث افتخار ماجوانان است حضور در وبلاگ شما روحانی دانشمند و اهل قلم اجرکم عندالله