میلاد امام رضا سلام الله علیه

 

السلام علیک یا علی بن موسی الرضا

 به تاریخ قمری یازدهم ذیقعده سال 148 که مطابق تقویم شمسی  با روز  سه شنبه 26 شهریور 1392 مصادف شد ،  سالروز تولد امام رضا سلام الله علیه است. این مناسبت شاد و مبارک را به همه تبریک عرض می کنم. شیعه دوازده‌ امامی از افتخارات خود می داند که محب و مطیع اهل بیت‌ سلام الله علیهم اجمعین است. مناسبت‌های تاریخی را از شعائر می‌داند و به تبعیّت از قرآن، تعظیم شعائر را امری معنوی و عبادی محسوب می کند. از این رو، گرامیداشت اعیاد ولادت و ایام سوگواری ائمه را با نیت شعائر الله بودن، انجام می‌دهد. این خود یعنی آنکه بر مبنای اعتقادی شیعیان اثنی عشری، آبرو و عزت ائمه از قرآن است و آنها را قرآن ناطق می‌خواند و کلام آنها را نه وحی اما مفسر وحی و مبیّن آن قلمداد می‌کند.
اتوریته یا مرجعیت دینی در تمامی دین‌های زنده دنیا مطرح است و در تمامی دین‌ها این مرجعیت یا حجت دینی هم به بزرگان در گذشته نسبت داده می‌شود و هم به عالمان زنده. در شیعه اثنی عشری مرجعیت دینی و حجه‌الله هنوز مصداق زنده دارد و آن حضر ت مهدی سلام الله علیه است. او غائب اما از پرده غیب نظام مرحعیت دینی که حجیت معرفتی شرع و باورها را تضمین می‌کند، را حمایت و هدایت می‌کند. یک باور بر این است که حجیت اجماع به این دلیل است که کشف از قول معصوم می کند چرا که اگر او نظرش خلاف این بود، مانع اجماع بر حکمی می‌گشت! از این رو حجیت باور دینی و باور اخلاقی در نگاه شیعه اثنی عشری بر وحی و کلام ائمه استوار است. در نتیجه ، در باور تشیع علوی جلو افتادن و عقب افتادن از ائمه هر دو موجب هلاکت و گمراهی است.
این سپاسنامه را معمولا در روز عید  غدیر، روز امامت امام علی ع ، به هنگام مصافحه یا روبوسی می خوانند اما می‌توان اینجا و به همین مناسبت هم خواند:
الحمد لله الذی جعلنا من المتمسّکین بولایه امیر المومنین و الائمه المعصومین سلام الله علیهم اجمعین.
سپاس خدایی را که ما را از پیروان جدی ولایت امام علی و ائمه ( سلام و درود خدا بر تمامی آنها باد  ) قرار داده است 

این مطلب ، یاداشت جدید من در فیس بوک است.

/ 0 نظر / 30 بازدید