جناح بندی جدید: عاقلان و دیوانگان !

به نظر می رسد و چنانچه برخی اهل تجارب و فکر و اندیشه و دلسوزی گفته‌اند، در شرایط کنونی کشور و منطقه و جهان باید به جای سخن گفتن از چپ و راست و اصلاح طلب و اصول گرا، ملی گرا و جهان وطن باور، به فکر سامان دهی همه اینها در گروه عاقلان بود. این گروه در پی آن باشد که سنگی را که دیوانه ای در چاه انداخت را  بیرون آورند. چونکه در واقع سنگ نیست که در چاه انداخته شد منافع ملی و اینده کشور است. در مقابل کسانی که هنوز فکر می کند آن سنگ باید در چاه بماند دیوانگانی اند که بدون تامل و دلسوزی  بر بالای چاه شادی می کنند. ما حق نداریم نه دیوانگان را تحقیر و طرد کنیم و نه البته اجازه دهیم که امور اداره زندگی جمعی را دست بگیرند یا در دست داشته باشند. دیوانه بیمار است و بیماری تیمار می‌خواهد نه تیمساری. 

اصلاح اقتصادی و ترمیم روابط خارجی مهمترین اولویت‌های کشور است که بسیار آسیب دیده است. عاقلان قوم باید به فکر باشند که مبادا زندگی جمعی و حیات دینی و اسلامی ما در مناسبات داخلی و بین المللی در خطر حوادثی قرار بگیرد  که در کشورهایی مانند مصر و تونس و لیبی و سوریه و یمن رخ داد که مثلا « بهار عربی» را تجربه کرده اند. چه زود دیوانگی کردند و بهار را به خزان تبدیل. 

انقلاب ایران و نوع حکومتی که از دل آن بیرون آمد ، اگر چه در کل نارسایی هایی دارد و قابل اغماض هم نیست اما در عین حال ظرفیت آن برای نهادینه کردن آزادی نه به عنوان « بت» که به عنوان « تجلی ذات آزاد انسان » بسیار بالاست. مشروط بر آنکه عاقلان اندکی نسبت به دیوانگان حساس باشند. 

اقتصاد و فرهنگ و مدیریت مبتنی بر روح مسوولیت پذیر ایرانی- شیعی می‌تواند راه مناسبی برای برون رفت از مخمصه باشد بشرطی که اخلاق مسوولیت داشته باشیم . عقل و تدبیر را به توصیه بزرگان دین ما ، ائمه‌هدی ، سر لوحه قرار دهیم. آن بزرگان پر قدر و ارج ما فرمودند: 

المومن کیّس (مومن زیرک است)

کیاست( زیرکی)  در اقتصاد و فرهنگ و سیاست یعنی عقل و برنامه ریزی دقیق و همراه با شناخت شرایط موجود و سامان دهی نیروهای انسانی بر اساس این راهبرد. 

در کنار شعار یا ایها المسلمون اتحدوا اتحدوا باید این را نیز فریاد کرد که :

یا ایها العقلا انتبهوا انتبهوا . 

Oh you , intellectuals , please mind the danger!

/ 5 نظر / 30 بازدید
هم پیاله...

با سلام من نمی دانم ک این فهم بالای این روزهای ما ایرانیان خوب است یا نه اما میبینم همه یا خیلی ها، خیلی خوب میبینند(منظور دقیق دیدن است) ب گمانم متناسب با این میزان درکی ک همه یا خیلی ها یافته اند باید تغییرات ایجاد شود اما ب نظر می رسد کسانی ک برای ایجاد این تغییرات نیازمندیم را نداریم یا شاید داشته هایمان کافی نباشد... ب نظرم این بار هم خدا باید در فتح شهرهای دانایی و دارایی یاری مان کند. خدای سرزمینم، به مردان سرزمینم توانایی بده...

خواننده

چه خوب گفته جلال الدین رومی: ای دریغا عرصة افهام خلق سخت تنگ آمد، ندارد خلق، حلق (مثنوی دفتر سوم)

احمد

با سلام و احترام . خوبه که برای انتخاب فرد عاقل هم یک معیاری باشه که فرد عاقل امروز دیوانه فردا قلمداد نشه . منم به اجماع همه توان و قدرت درون نظام و پتانسیل موجود در جامعه اعتقاد دارم . در کل به رعایت چهارچوب اخلاقی و اجتماعی مقید هستم چون این خود مانع بسیاری از بد اخلاقی ها و ناهانجارهای مدیریتی و اجتماعی است. به امید اینکه هر روزی که می گذرد از مشکلات فردی و اجتماعی و ملی ما نیز کاسته شود و پرچم دار آزادی انسانی در جهان باشیم ...

فیلسوف

ایران در تار و پود ماکیاولیسم

سیدعلی اصغر

(اقتصاد و فرهنگ و مدیریت مبتنی بر روح مسوولیت پذیر ایرانی- شیعی می‌تواند راه مناسبی برای برون رفت از مخمصه باشد بشرطی که اخلاق مسوولیت داشته باشیم . عقل و تدبیر را به توصیه بزرگان دین ما ، ائمه‌هدی ، سر لوحه قرار دهیم.) همه نوشته های ترا که اخلاق حرفه ای درآن موج می زند را قبول دارم ومتن برگزیده فوق رازیباتر از همه دیدم ومن هم رعایت وعمل نمودن به "قانون اساسی "رابه دیدگاه شما اضافه می کنم